Ara

Neden Lezzetliyiz?

Zeytin Değirmeni Zeytinyağları, hijyen ve kaliteden ödün vermeyen, doğa İle uyumlu son teknoloji 2 faz ‘ekolojik’ sistemleri İle zeytinyağı üretimindeki kalite anlayışını bir üst seviyeye çıkarmıştır.

Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı

25 Eylül ile 30 Ekim tarihleri arasında dalından toplanan yeşil zeytinler, aynı gün içerisinde maksimum 8 saat içinde üretilmektedir.

Üretim tesisine getirilen zeytinler, yıkama yapıldıktan sonra 25 derecede sıkılması ile elde edilen yüksek kaliteli natürel sızma zeytinyağıdır.

Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, yoğun meyvemsi aromaya ve yüksek polifenol ile antioksidan içeriğine sahiptir.

Soğuk sıkım tekniği ile içerisindeki faydalı bileşenler korunma altına alınmaktadır.

Asitlik değeri maksimum 0,6’dır.

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı

5 Ekim ila 15 Aralık tarihleri arasında dalından toplanan yeşil zeytinler, aynı gün içerisinde maksimum 8 saat içinde üretilmektedir.

Üretim tesisine getirilen zeytinler, yıkıma yapıldıktan sonra 25 derece’de sıkılması ile elde edilen yüksek kaliteli natürel sızma zeytinyağıdır.

Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, olgunlaşmış siyah zeytinlerden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiştir. Olgun meyvenin kendine has aromalarını içerir.

Asitlik değeri maksimum 0,8’dır.

Özel Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı

Kendi bahçelerinden zeytinlerin toplanmasıyla başlayan ve üretimin hemen ardından şişelenmesi ile tam 2 saat 47 dakikada tamamlanan bir serüvenin eseri olan bu ürün, sınırlı sayıda üretilmiştir.

Ürün, Zeytin Değirmeni’nin sürdürülebilirlik ilkesi kapsamında, her sene daha iyisini hedefledikleri bir AR-GE çalışması özelliği taşımaktadır.

Asitlik değeri maksimum 0,6 ‘dır. Sıkım işlemi maksimum 22 derecede gerçekleşmektedir.

Özel seçilmiş bahçelerden 20 Eylül ila 25 Ekim tarihleri arasında toplanan zeytinler, erken hasat soğuk sıkım ürünüdür.

Hazırlanan ürünler özel iklimlendirmeli depoda maksimum 18 – 20 derecede muhafaza edilmektedir.

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Ozmos Su Arıtma Sistemi

Zeytin Değirmeni Zeytinyağları’nın üretim aşamasında zeytinlerin;
Türkiye’de ilk ve tek olarak kullanılan Ozmos Su Arıtma Sistemi ile içme suyu kalitesinde iki defa yıkanmaktadır. 

Maksimum hijyen standartlarında gerçekleşen bu sürecin ardından, zeytinlerin sıkım işlemine geçilmesi insan sağlığına verilen değerin en somut kanıtı niteliğindedir.